W czasie automatycznego pokazu slajdów program może wyświetlać zdjęcia
nieruchome, ale można również taki pokaz ożywić poprzez prostą animację zdjęć. Animacja ta może polegać po pierwsze na tzw.
panoramowaniu (czyli przesuwaniu okna, przez które oglądamy zdjęcie po jego powierzchni) i dodatkowo tzw.
zoomowaniu (czyli powiększaniu zdjęcia podczas jego wyświetlania).
Oba te sposoby animacji będą dostępne po włączeniu opcji
Włącz animację slajdów w czasie pokazu (opcję tę można również zmieniać w czasie trwania pokazu slajdów za pomocą polecenia
Animacja slajdów w menu, które otworzymy ikoną
J znajdującą się na górnym pasku z ikonami). Po wybraniu tej opcji musimy ustalić cztery parametry:
- Powiększenie zdjęcia względem obszaru roboczego. Wielkość tę podajemy w procentach. Jeśli np. okno galerii będzie miało szerokość 1000 pikseli, a my ustalimy wartość powiększenia na 110%, tzn. że program powiększy zdjęcie tak, aby jego szerokość wynosiła 1100 pikseli. W ten sposób program będzie dysponował „zapasem” 100 pikseli i będzie mógł w trakcie wyświetlania tego zdjęcia przesunąć je w poziomie o wygospodarowane w ten sposób 100 pikseli. Program sprawdza oba wymiary (szerokość i wysokość) okna i zdjęcia tak, aby w każdym kierunku mieć założony zapas.
Jeśli jednak znajdująca się nieco niżej opcja Centrowanie jest włączona, program będzie panoramował tylko w jednym kierunku. Kierunek ten zostanie wybrany automatycznie na podstawie dostępnego „zapasu” wynikającego z powiększenia zdjęcia (do zadanego rozmiaru) i aktualnych wymiarów okna. Jeśli opcja Centrowanie jest wyłączona, program będzie panoramował po skosie zaczynając od losowo wybranego narożnika przesuwając zdjęcie do narożnika przeciwległego.Jeśli w omawiane pole edycyjne wpiszemy wartość 100%, to program zawsze powiększy zdjęcie tak, aby zajęło całą dostępną szerokość i wysokość okna galerii. Oznacza to, że jeśli proporcje boków okna galerii będą inne niż proporcje boków zdjęcia – zdjęcie zostanie skadrowane. W tej sytuacji, nawet przy wyłączonej opcji Centrowanie program będzie panoramował w takim kierunku, który zapewni pokazanie (przewinięcie) całego zdjęcia.Wartość 0% wpisana w omawiane pole edycyjne spowoduje, że zdjęcia nie będą ani powiększane, ani pomniejszane. Program wyświetli je w naturalnej wielkości, przy czym jeśli z różnicy wymiarów okna galerii i wymiarów zdjęcia będzie wynikał pewien „zapas”, to program będzie zdjęcie panoramował.
- Zoomowanie (powiększanie) zdjęć podczas pokazu. Jeśli wartość tego parametru jest różna od 100%, to program w trakcie kolejnych kroków panoramowania będzie zdjęcie powiększał (lub pomniejszał), tak by w ostatnim kroku panoramowania uzyskać wskazane powiększenie (patrz przykłady w parametrze 11).
- Funkcja ruchu decyduje o sposobie w jaki slajd jest przesuwany podczas panoramowania. Slajd może np. początkowo przyspieszać, a pod koniec ruchu łagodnie spowalniać aż do zatrzymania (szczegóły omówiono w parametrze 96).